Osudy horeckých vojáků za první světové války (2005)
Na obalu knihy je ateliérová momentka pořízená před více než devadesáti lety. Do objektivu hledí mladý muž, na sobě uniformu. V rohu fotografie jsou vepsána stručná slova: Padl 1./11. 1916 na italském bojišti ve stáří 19 1/2 r. Ten mladík, student filozofie, téměř ještě kluk, se jmenoval Josef Mimra a do Kosteleckých Horek jezdil k bratrovi na prázdniny. Šest dalších mužů v obci neslo stejné jméno – Mimra – a všichni do jednoho byli odveleni do války, tři z nich se již nevrátili.
Kniha nese název Osudy horeckých vojáků za první světové války. Z Kosteleckých Horek, obce čítající v roce 1914 něco málo přes tři stovky obyvatel, odešel do války každý třetí muž: z rodiny Frankotů pět, z rodiny Sládků osm, téměř z každého stavení někdo – otcové, synové, bratři. Ze 112 jich 18 padlo v boji či zůstali nezvěstní.
Myšlenka na vydání ojedinělé knihy se zrodila během výstavy dokumentů a fotografií o osudech horeckých vojáků za první světové války. Výstavu v uspořádal Spolek pro historii Kosteleckých Horek a s myšlenkou na vydání publikace přišla Šárka Kulíšková, členka zdejšího Spolku Dům z modrého kamene. Pro ni i další čtyři členy obou jmenovaných spolků nastala systematická práce – bádání v horecké kronice, zaznamenání vzpomínek příbuzných, shromáždění dopisů, deníků, fotografií a dokumentů, zmapování pomníků padlých v regionu. A to vše setřídit, konzultovat s odborníky, sepsat, připravit k tisku …
V obci stojí pomník osmnácti padlým. Je na něm nápis: Našich drahých vzpomínejme, v paměti je zachovejme. Uchovat paměť se podařilo i této publikaci. 112 mužů - vojáků z Kosteleckých Horek tak nezůstalo jen prázdným číslem, ale lidmi s konkrétními jmény a osudy.
Projekt byl podpořen částkou 40 000,- Kč v roce 2004 v rámci programu Fond místního rozvoje.